Ismerd meg az Eldarya fantasztikus világát!

Ismerkedj meg Eldarya lakóival és familiárisaival! Kalandban és romantikában lehet részed ebben a fantasztikus világban, ahol a történeted és a kapcsolataid a döntéseidhez igazodnak.

Oldalak : 1 2 3

#26 2017. 06. 20. - 17h54

Obszidián gárda
Francesca
Tanuló őrző
Francesca
...
Üzenetek: 244

Lawrence írta:

Hogy is mondjam... minden amit olvasol, látsz, hallasz és hivatalos (de még csak nem is feltétlen kell annak lennie) a Médiával kapcsolatban van. Tök mindegy a Cikk, az Írás vagy a Kép tartalma. Teljesen mindegy, minek hívod. Komolyabb felülvizsgálaton esik át és kőkeményen meg van szabva mi kerülhet leírásra és hogyan.

Ezt én elhiszem, csak a tudományos cikkek esetében az elbírálat is nyilván szakemberek által történik. Ami megjelenik, az tudományosan jelen tudásunk szerint pontos, amennyiben pedig ez megcáfolódik, úgy az ember magát sározza be. A "média" nem fogja azt mondani egy tudományos folyóiratnak, hogy nem közölhet le valamit, maximum azok az elbírálók, akiknek a neve előtt minimum egy doktor vagy prof ott díszeleg, és fizikából, nem valami btk-s szakból /static/img/forum/smilies/smile.png Legjobb tudomásom szerint mi sem egyeztetünk egy ilyen személlyel sem, maximum vegyészekkel, orvosokkal és más fizikusokkal konzultálunk a megjelenéssel kapcsolatban.

~Francesca

Kijelentkezve

#27 2017. 06. 20. - 18h51

Obszidián gárda
Ŀucifer
A gárda kapitánya
Lawrence
...
Üzenetek: 33 763

Ezt én elhiszem, csak a tudományos cikkek esetében az elbírálat is nyilván szakemberek által történik.

Igazából ez sem teljesen igaz.

Az, hogy egy cikkben mi jelenik meg, nem az fogja eldönteni, hogy az elfogadott-e szakmai szemmel és helytálló, hanem hogy a lap szerkesztői és a kiadó maga hogy vélekedik a cikkről. Ezeknek pedig nem kell, hogy legalább olyan komoly szakértelme legyen mint pl. a kutatóknak, akik bármit is felfedeznek vagy tanulmányoznak.

Ez nem így működik. Így kellene, de nem így működik (örülök is, hogy hajlandó voltam ebbe az irányba elindulni, mert így legalább látom, miért és hogy hova akarnak ezzel vezetni).

Olyan, amúgy egészen normális és jogos felvetéseket se ismételgetnek erőszeretettel, amik cáfolják a felvetéseket, de nem tudnak rá válaszokat. Itt minden irányítva van és szabályozva.

Például a Holddal kapcsolatban is rengeteg kérdés merül fel az eddigi ismeretek alapján, ennek ellenére ezeket megválaszolatlanul félresöprik, pedig valójában valamennyi tudós ugyanúgy kételkedik bizonyos dolgokban Holdunkat illetően. Ezek nem kapnak akkora visszhangot, mert itt bizonygatni kell, válaszolni; nem pedig csak kivetíteni a nyilvánvalót, vagy a képzelt nyilvánvalót (amit olykor egy-két kérdéssel meg lehet ingatni).

Utolsó módosítás: Lawrence (2017. 06. 20. - 18h53)

https://cdn.discordapp.com/attachments/415638018116943894/611985937655922698/Krisna-Signature-by-Lucifer.gif

Bejelentkezve

#28 2017. 06. 20. - 19h42

Obszidián gárda
Francesca
Tanuló őrző
Francesca
...

Lawrence írta:

Ezt én elhiszem, csak a tudományos cikkek esetében az elbírálat is nyilván szakemberek által történik.

Igazából ez sem teljesen igaz.

Az, hogy egy cikkben mi jelenik meg, nem az fogja eldönteni, hogy az elfogadott-e szakmai szemmel és helytálló, hanem hogy a lap szerkesztői és a kiadó maga hogy vélekedik a cikkről. Ezeknek pedig nem kell, hogy legalább olyan komoly szakértelme legyen mint pl. a kutatóknak, akik bármit is felfedeznek vagy tanulmányoznak.

Ez nem így működik. Így kellene, de nem így működik (örülök is, hogy hajlandó voltam ebbe az irányba elindulni, mert így legalább látom, miért és hogy hova akarnak ezzel vezetni).

Olyan, amúgy egészen normális és jogos felvetéseket se ismételgetnek erőszeretettel, amik cáfolják a felvetéseket, de nem tudnak rá válaszokat. Itt minden irányítva van és szabályozva.

Például a Holddal kapcsolatban is rengeteg kérdés merül fel az eddigi ismeretek alapján, ennek ellenére ezeket megválaszolatlanul félresöprik, pedig valójában valamennyi tudós ugyanúgy kételkedik bizonyos dolgokban Holdunkat illetően. Ezek nem kapnak akkora visszhangot, mert itt bizonygatni kell, válaszolni; nem pedig csak kivetíteni a nyilvánvalót, vagy a képzelt nyilvánvalót (amit olykor egy-két kérdéssel meg lehet ingatni).

A tudományos lapok szerkesztői is szakemberek. Ebbe nem akarok belefolyni én se, amíg az első cikkünk előtt nem látom, de kételkednék benne. És az tény, hogy csupán tudósokkal egyeztetünk, másokkal nem. Nyilván olyanokkal, akik ténylegesen el tudják dönteni, hogy amivel foglalkozunk, annak tudományos értéke van, és nem csak lövöldözünk a lézerrel, mint egy hülye.

Na de eszembe jutott egy elég érdekes mérés, amit idén végeztünk /static/img/forum/smilies/smile.png

Mit gondoltok, mi a legpontosabb távolságmérés, és ezt hogyan csinálják? Egy vonalzóról mondhatjuk, hogy néhány tized mm pontossággal leolvasható, egy jobb mikrométercsavar 0,5 mikron pontosságig használható.

De hogyan mértek meg olyan apróságokat, mint egy atom? Vagy akár annak alkotóinak méretét?

Nem tudom, mennyire ismeritek az interferencia jelenségét. Ha két fénysugár (vagy bármilyen hullám) találkozik, és azok koherensek, akkor létrejöhet interferencia. Ekkor nem úgy van, mint amit például a fehér fénnyel tapasztalunk, hogy ha két egyforma fényforrást egymás mellé állítunk, akkor kétszer akkora lesz a fényintenzitás, mint egy lámpa esetén. A fehér fénynek kicsi a koherenciahossza, viszont lézereknek nagy, azokkal könnyen létrehozható a jelenség. Ekkor az ernyőn koncentrikus sötét és világos sávokat lehet látni.

Külső kép linkje

(Ez abból adódik, hogy a fény hullám, és a hullámok összeadódásánál hol erősítési maximumok, hol kioltási helyek jönnek létre.)

Ezt a jelenséget kihasználva nagyon pontos hosszúságmérésre van lehetőség. Az ernyő és a fényforrás távolságát változtatva változnak a gyűrűk. Így a gyűrűket számolva, a fény hullámhosszát pedig  pontosan ismerve kiszámolható az elmozdulás távolsága.

Ami pedig érdekes, hogy a mérés pontossága csak attól függ, hány gyűrűt számolunk le!

100 méréssel körülbelül a hullámhossz tizede pontosság érhető el (ez néhány tíz nanométert jelent látható fény esetében) de egy programmal végeztetve a számlálást, angström pontosságú lehet a mérés! Egy atom már angström mérettartományba esik!

~Francesca

Kijelentkezve

#29 2017. 06. 20. - 21h44

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...
Üzenetek: 4 879

Francesca ez a mérés, amiről most írtál érdekes, de egy kukkot sem értek belőle. XD /static/img/forum/smilies/lol.png
Mármint a lényeget fel tudtam fogni, csak az értelmét nem nagyon. Ha bővebben írnál róla, például, hogy ez tulajdonképpen mire jó (mérésen kívül), akkor lehet tisztább lenne a kép.

Amúgy, ha már feljött itt a NASA, meg a hitelessége... Ti mit gondoltok a Tau Cetiről? Szerintetek hiteles az az állítás, hogy a Naphoz hasonló csillag körüli bolygórendszerben az egyik bolygó lakható?
Mármint, amikor még olvastam róla kicsit "hivatalosabb" cikkeket, akkor azt írták, hogy az egyik bolygó a lakható zónában van, és a feltételei megfelelnek az élet kialakulásához.
Most már sajnos csak olyan dolgokat találok róla, aminek köze van a Sci-Fi-hez, vagy egy rakat olyan írást, ami szinte tuti hogy hoax.
Én egyébként nem tartom kizártnak, hogy létezhet egy ilyen bolygó (akár a Tau Ceti rendszerében), vagy bárhol máshol, ahová az emberi tudomány még nem jutott el. Elvégre, a Föld is kialakult, élettel rajta.

https://kepkuldes.com/images/f674206a31dbf1446cebec6b81499a07.jpg

Kijelentkezve

#30 2017. 06. 20. - 21h57

Obszidián gárda
Francesca
Tanuló őrző
Francesca
...

Polluxia írta:

Francesca ez a mérés, amiről most írtál érdekes, de egy kukkot sem értek belőle. XD /static/img/forum/smilies/lol.png
Mármint a lényeget fel tudtam fogni, csak az értelmét nem nagyon. Ha bővebben írnál róla, például, hogy ez tulajdonképpen mire jó (mérésen kívül), akkor lehet tisztább lenne a kép.

Nem akartam nagyon belemenni a részletekbe, nehogy unalmas legyen /static/img/forum/smilies/smile.png De ha bármi nem világos, kérdezi ér /static/img/forum/smilies/smile.png
Gyakorlatilag bármilyen nagy pontosságú távolságmérésnél alkalmazható. Bár ez egy elég "mezítlábas" módszer már manapság /static/img/forum/smilies/smile.png Régen tükrök felületi egyenetlenségeit mérték vele, mert sok mérésnél szükséges, hogy a síkrükrön akár atomi méretű hibák se legyenek.
Mi a gyakorlaton emellett hullámhosszat mértünk vele meg fénysebességet.

Egy kis érdekes videó /static/img/forum/smilies/smile.png
A benne szereplő összes kísérlet valódi /static/img/forum/smilies/smile.png

Utolsó módosítás: Francesca (2017. 06. 22. - 08h19)

~Francesca

Kijelentkezve

#31 2017. 06. 24. - 22h44

Obszidián gárda
Ŀucifer
A gárda kapitánya
Lawrence
...

Egy kis apróság, érdekesség így estére.

https://cdn.discordapp.com/attachments/415638018116943894/611985937655922698/Krisna-Signature-by-Lucifer.gif

Bejelentkezve

#32 2017. 06. 26. - 17h31

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

Ennek a videónak is az utolsó része volt leginkább sokkoló.
Nagyjából hasonló hatást keltett bennem, mint ez a gyöngyszem:

Ennek is a végén éreztem leginkább a meglepettséget, és azt kell mondjam elég érdekes elmélet van benne összetákolva, ahogyan a legvégén kilyukad a Végtelenségig.

Egyébként a napokban volt szerencsém (egész konkrétan tegnap) észlelni egy nagyon szép jelenséget.

Asperatus felhő

A kutatók szerint ezek a felhők a globális felmelegedés miatt jöttek létre, és baromi sok vizet tartalmaznak, ugyanakkor esőzés/nagy vihar nem társul hozzá. Bár tegnap dörgött/villámlott, a felhők gyakorlatilag pont ugyan így néztek ki, esni viszont csak az után esett, miután rendes viharfelhők voltak az égen. Egész rövid ideig voltak láthatóak, szép volt, kicsit olyan, mintha hullámozna. Bár, ha valóban a globális felmelegedés miatt alakultak ki, akkor ennek nyilván nem kellene annyira örülni. Ettől elvonatkoztatva szép látvány.

Kijelentkezve

#33 2017. 07. 08. - 09h12

Obszidián gárda
Francesca
Tanuló őrző
Francesca
...

(Ezt a kis vackot akkor írtam, amikor még komolyan foglalkoztatott, hogy nyissak egy blogot tudományos érdekességeknek... aztán csak ez az egy kis sztori született, ezt azért itt megosztom)

Üdvözletem!

Gondolom mindenki tudja, hogy a fizikus egy olyan különleges állatfaj, ami imád kísérletezni. A mai nap pedig ilyen szempontból kicsit különleges volt, mert hülyéskedhettünk kicsit, és ezt azért szerettem volna megosztani veletek, mert eloszlathat néhány tévhitet, és megoszthatok néhány érdekességet.

Tehát a mai nap azért volt különleges, mert amint bementünk elektromosságtanra, az egyik kisegítő előkészítette nekünk az órai kísérletet, aztán megkérdezte, hogy van-e kedvünk kicsit játszani. Mert volt még tíz perc órakezdésig, és kimaradt egy kis folyékony nitrogén... Ettől persze rögtön kiscsibékként körégyűltünk, és mindent kipróbáltunk, ami csak eszünkbe jutott.

Az első dolog, amire rögtön rájöttünk, az, hogy a folyékony nitrogén egy nagyon vicces dolog...

Persze, mi az első dolog, ami az ember, vagyis ezen különleges fizikus állatfaj eszébe jut? Tapizzuk meg!

A folyékony nitrogén a laborsegédünk szerint olyan 70 K körüli hőmérsékletű, ez olyan -200 °C-nak felel meg. Szóval elvileg nem volna okos dolog megfogdosni, ha laborokban kísérleteznek vele, akkor is nagy védőkesztyűben nyúlnak csak hozzá a tárolóedényhez meg hasonlók. Hát, ez egy csapatnyi fizikuspalántát nem rendített el semmitől - főleg, miután a laborsegéd biztosított minket, hogy nem mentő lesz a kíváncsiságunk jutalma.

Szóval a fizikuspalánták folyékony nitrogént tapiztak. És milyen volt? Hát, hideg.

Amúgy pedig ne essék félreértés, azért ekkora hőmérséklettel nem szabad csak úgy felelőtlenül játszadozni! Viszont mértékkel lehet fogdosni. Olyan egy másodpercnél kevesebb ideig tartó kontakt még nem okoz semmiféle problémát - jelentem: jómagam is vagy fél tucatszor beledugtam a kezem a tartályba, és még itt vagyok, sőt, arról is biztosíthatlak titeket, hogy az összes ujjam tökéletesen funkcionál. Csak egy kis hideget érez az ember.

Hosszabb ideig azért nem tanácsos érintkezésbe kerülni vele, olyan két másodpercnél már nem hidegnek, hanem forrónak érezzük a folyadékot - ami valójában érzékcsalódás, hiszen csak fájdalmat érzünk a nagyon meleg vagy nagyon hideg dolgok érintésekor, ezt valamiért mégis a forró dolgok érintésével hozza kapcsolatba az elménk.

De kevés ideig miért is nyulkálhatunk? Valójában a kezünk ugye sokkal melegebb, mint a lötyi, ezért a közelében rögtön forrásnak indul, ami a bőrünk körül egy vékony gázréteget képez, ami megvéd a folyadék közvetlen érintkezésétől adódó fagyási sérülésektől. De csak rövid ideig, ezért is kaptuk azt a tanácsot, hogy ne kerüljünk vele hosszú távú kapcsolatba.

Aztán, mit is csináltunk még?

Hát, mondjuk kiöntöttük. Ezt azért említeném meg így külön, mert nem olyan, mintha vizet öntenénk ki az asztalra. Nem, a folyékony nitrogén kis golyócskákba áll össze, mint a higany, és szétgurul. Ezeket a kis golyókat le is lehet csapni, nagyon jó kis macskajáték, és ilyenkor még csak hideget sem érzünk: a golyók olyan aprók, hogy amint kapcsolatba kerülnek a bőrünkkel, felforrnak és gázzá válnak.

A laborsegéd azt is megcsinálta, hogy vagy három decit szétlöttyintett a padlón: ekkor is golyócskákként gurult szét, majd a falaknál és a küszöbnél összegyűlt, és nagyobb darabokba összeállt. Ezek olyanok voltak, mint valami folyékony meztelencsigák, folyamatosan mozogtak a forrás következtében keletkező buborékok miatt, amitől úgy tűnt, mintha kis élőlények mászkáltak volna, míg köddé nem váltak.

Ködről jut eszembe, füst is volt persze. Nem is levés.

Kaptunk egy lufit is, így megnézhettük, hogy a felfújt lufit a folyékony nitrogénba helyezve az tényleg összement. Ez ugye azért volt, mert a nyomásnak van egy hőmérsékletfüggése, minél hidegebb a gáz, annál kisebb a nyomása. Mi most jócskán lehűtöttük a lufiban levő levegőt, ezért a nyomása is jelentősen csökkent, a lufi annyira összement, mintha nem is lett volna benne levegő. Aztán ahogy kivettük, és ismét visszamelegedett, újra visszaállt az eredeti állapotába, vagyis olyan volt, mintha magától felfújódott volna.

De a lufinak pusztulnia kellett!

Össze akartunk törni valamit, és hát ez volt kéznél... RIP lufi. Szóval arról már azért gondolom hallottatok, hogy a testek ilyen alacsony hőmérsékleten elveszítik a rugalmasságukat. Szegény lufi is így járt. Beletettük, vártunk egy kicsit, aztán mikor egy vállalkozó szellemű bátor fizikus férfiú ráütött, úgy pattant szét az amúgy rugalmas lufi, mint az üveg. Szilánkokra tört.

Ezek után persze mindent bele kellett dugdosni, ami csak kéznél volt, ami sajnos nem volt túl sok minden. Az amúgy is törékeny krétán nem történt nagyobb változás, a mosószer és a víz viszont látványosan megfagyott abban a pillanatban, amikor belekerült a nitrogénbe. A mosószer olyan kis darabbá állt össze, mintha szappan lett volna, ki is fehéredett, és abban a kis szabálytalan formájában megmaradt. Viszont a laborsegéd miatt ezt a még szilárd vackot inkább gyorsan ki is dobtuk, mert azt mondta, nem örülne neki, ha ott maradna, aztán óra közben egyszer csak habozni kezdene a tanári asztal. A víz is szépen megfagyott, vagyis a pohárban (sima műanyag pohárba mértük ki kis adagokban) egyszerre volt forrás és fagyás, ha ügyes volt az ember, sikerült vízbe fagyasztania a forró nitrogén buborékait.

És mi lett a maradékkal?

Szétlocsoltuk, nehogy már kárba vesszen. Egymás kezét öntöttük le vele, és mivel itt is csak rövid időről volt szó, a kísérletező fizikuspalánták egytől egyig ép bőrrel megúszták a mai napot is.

A tanár úr érkezése előtt még egy történettel lettünk gazdagabbak: ki volt a legbátrabb az egyetemen, aki nitrogénnel játszadozott? Az egyik elméleti fizikus oktató megcsinálta azt, hogy beletette a kalapját folyékony nitrogénbe, aztán felvette. Bátor ember. Állítólag szépen füstölt a feje, mintha legalábbis égett volna a haja. Amúgy meg nem lett semmi baja.

Haladóknak pedig...

Az ok, ami miatt előkerült a folyékony nitrogén amúgy egy elektromosságtan órai kísérlet volt. Még arra is hagytunk egy keveset azért, hogy azt is megnézhessük. A téma a szupravezető anyagok voltak (ezeknek alacsony hőmérsékleten nulla az ellenállása), így bekerült egy kis kerámialapocska meg egy aprócska mágnes. Tehát a kis lapos kerámialapocskát beletettük a nitrogénbe, az szupravezető lett, ami miatt ha ügyesen fölé tettük a mágnest, az lebegett. Nem szeretnék a túl bonyolult részletekbe belemenni, de ugye a mágneses mező elektromosat indukál és fordítva is igaz, szóval az ilyen folyamatok következtében a kerámia is mágnesessé vált, de pont ellentétes polaritással, mint a mágnesünk, ezért taszították egymást. Így tudott a mágnes lebegni a kerámia felett.

És mi is ennek az egésznek a tanulsága? Egyrészt hogy a fizikusok őrült egy állatfaj, aminek minden ökörséget ki kell próbálnia, ami csak eszébe jut. Más felől ne féljetek ti sem kísérletezgetni, mert mindig jó új dolgokat megtapasztalni és megérteni, mi is történik. És itt nem feltétlenül csak a fizikára gondolok. Harmadrészt? Azt hiszem, ezt már említettem, de azért biztos ami biztos: a folyékony nitrogén egy nagyon vicces játékszer /static/img/forum/smilies/smile.png

~Francesca

Kijelentkezve

#34 2017. 07. 15. - 13h06

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

Csodálatos dolog a fizika, sajnálom hogy nekem sosem volt érzékem/kellő kíváncsiságom hozzá. De érdekes volt ezt így elolvasni, biztos jó móka lehetett ez a kísérletezgetés. /static/img/forum/smilies/big_smile.png
A nitrogén kiöntésének elképzelése valami fenomenális volt. /static/img/forum/smilies/big_smile.png Lelki szemeim előtt láttam, ahogy csapkodjátok a kis golyókat. /static/img/forum/smilies/lol.png
Bár nem konyítok a fizikához, de egy ilyen kísérletet szívesen végignéznék. /static/img/forum/smilies/smile.png

Egyébként azért ugrottam most be, hogy ezt a videót megosszam az idetévedőkkel:
Földünk egyik legcsodálatosabb szigetországa; Izland. Tele varázslatos helyekkel, természeti csodákkal.

Kijelentkezve

#35 2017. 08. 24. - 07h48

Obszidián gárda
Ŀucifer
A gárda kapitánya
Savarkin
...

Kómás Arckönyv lapozgatás közben bukkantam rá erre a rövidke kis cikkre. Ide tartozik? Igen is meg nem is - mindenesetre a NASA imádja az előbb szenzációhajhászásból átvágni a kapcsolót valami másra.

Engem ne kérdezzetek - pártatlan vagyok. Fogalmam sincs, mi az, de a NASA se győzött meg erről. Tudom jól, milyen hülyeségekre képesek. Különben öcsém földönkívüli rénszarvas szánra szavazott. :')

Bejelentkezve

#36 2017. 08. 24. - 15h32

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

XDD Gigantikus űrcsigák. Ez jó. /static/img/forum/smilies/big_smile.png
Igazából én se tudok mit nyilatkozni vele kapcsolatban, nem tartom elképzelhetetlennek azt, hogy valóban valami élőlényt fotóztak le - elvégre miért ne lehetne? Annyira azért nem ismerjük a világegyetemet, hogy 100%-kig kizárjuk ennek a lehetőségét... ugyanakkor ez a fagyott nitrogén alkotta piszkos folt sem elképzelhetetlen.
Nem értek hozzá, így tehát nem voksolok egyik lehetőség mellett sem, de az is igaz, hogy a NASA agymenéseiből már egy krónikás könyvet lehetne írni, visszamenőleg több évtizedre. XD
Mindig is szerettek gyökér teóriákat alkotni, ahogyan az UFO kutatók is. /static/img/forum/smilies/lol.png

Lehet egyetértek öcséddel. /static/img/forum/smilies/lol.png Még ez is egy elképzelhetőbb feltételezés annál, amit ezek képesek lennének kitalálni a hatásvadászat érdekében. ><"

Kijelentkezve

#37 2017. 08. 24. - 17h26

Obszidián gárda
Ŀucifer
A gárda kapitánya
Savarkin
...

Őszintén szólva, engem már az megdöbbentett 8 éves fejjel, hogy hogy lehetnek olyan földhözragadtak az emberek, hogy elképzelésük szerint csak akkor lehet valamely bolygón élet, ahol víz van és oxigén. Elég nagy baromságnak tartom - elvégre tudjuk jól, hogy valamennyi létforma a környezetéhez alkalmazkodik. Ama környezetéhez, amelybe belekerül, ahol fejlődésnek indul. Mi és a Föld élőlényei azért vagyunk ilyenek, mert maga a bolygó ilyen körülményekkel szolgál, ezért nem fejlődhettünk másképp, ha életben akartunk maradni. Nincs törvény arra, hogy ami nekünk fontos, lételem - az más fajnak akár végzetes méreg is lehetne. Rendkívül sokszínű planétánk élővilága és már itt is látható, noha az eredeti témához viszonyítva dimenziókkal kisebb mértékben, hogy nem minden, bolygólakó társunk életterében lennénk képesek akár mi magunk boldogulni. Pedig ez is csak alkalmazkodásról szól, semmi másról. És hát hogy papolhat az ember más bolygókon élő lények életfeltételeiről, amikor még módukban sem állt, egyel se találkozni? Addig magyarázgassanak csak a Földről - arról se tudnak eleget.

Bejelentkezve

#38 2017. 08. 24. - 19h37

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

Jogos. És ez az, ami miatt nem értem a földhözragadtságot. Ha már itt a Földön szembesülünk azzal, hogy a létformák mennyire más környezetben tudnak létezni, akkor miért tartják annyira sokan kizártnak, hogy a Földön kívül is létezhet élet?
Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy van olyan élővilág, ami igenis a "lakhatóság zónán" kívül él meg.
És egyébként tök jó dolognak tartom, hogy próbálják kiismerni az ismeretlent. Viszont az, hogy a "tudományos" feltételezéseket néha tényként közlik kicsit érdekes számomra. És ezek fényében még meg is próbálják bizonyítani, észérvekkel alátámasztani. Csak aki nem csőlátású, az nagy valószínűséggel nem látja a kreált realitást az ilyen "biztos" észérvekben.
Nekem az, hogy nincs oxigén/víz valahol még nem megfelelő ok arra, hogy élet ne alakulhasson ki az adott helyen.

Addig magyarázgassanak csak a Földről - arról se tudnak eleget.
Na, ez meg a másik fele. Majd ha mindent tudni fognak a mi világunkról, a bolygónkról.. na, majd akkor megértem, ha a világegyetemről akarnak tényeket közölni. Addig meg, amíg ez nem sikerül nekik, szerintem foglalkozzanak inkább az emberiség életben maradásával.

Már így is jó úton haladunk afelé, hogy tönkretegyük azt, ami számunkra valóban létfontosságú. XDDDD

Kijelentkezve

#39 2017. 08. 29. - 00h42

Obszidián gárda
Ŀucifer
A gárda kapitánya
Savarkin
...

Polluxia írta:

Ha már itt a Földön szembesülünk azzal, hogy a létformák mennyire más környezetben tudnak létezni, akkor miért tartják annyira sokan kizártnak, hogy a Földön kívül is létezhet élet?
Talán épp ezért. Az ember általában azt hiszi el (csak és kizárólag), amit így vagy úgy, de lát, vagy átél (vagy amit a suliban tanítanak neki). Van olyan idős ismerősöm, aki pl. azt se hiszi el, hogy a Föld kering a Nap körül.

Illetve most visszajött ez a Föld valójában lapos teória. De ezek az érvek nevetségesek. Pár példa (és ezeknek köze van Magyarokhoz is!):

Mi az érv amellett, hogy a Föld lapos?
- Valójában mindig is lapos volt, de a felsőbb hatalmak ebből a lapból gömböt formáltak, hogy átmenetileg megzavarják az emberiséget.
- Mert a Balaton felszínét megmértük, és az egy millimétert nem görbült. Ha valóban gömb formájú lenne a bolygó, akkor az mérhető lett volna.

Miért nem esik le az ember a "Földről", ha az lapos? Elvégre van széle.
- Mert az Északi és Déli sark Hegyei megtartják őket.

Extra:

Miből gondolja, hogy a Föld körül kering a Nap?
- A Nap alkotóelemei alapján, s mivel az nem Bolygó, nem lehet gravitációs mezeje (...), épp ezért nem keringhetünk körülötte. Ellenben a Földnek van.

Azt hiszem, ennyi elég is volt a "Tudományból" és a magyarázásból ama téren, miért ilyen az ember. Illetve, hogy hogy lehet ennyire földhözragadt. :D

Utolsó módosítás: Savarkin (2017. 08. 29. - 00h46)

Bejelentkezve

#40 2017. 08. 29. - 01h44

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

Nos, igen. Biztosan befolyásolja az emberek hozzáállását, hogy már egész kicsi koruk óta azt sulykolják beléjük, hogy csak az az igaz, amit látunk, hallunk, bizonyíthatunk. (Mert végül is az ember NYILVÁN annyira király, hogy mindent tud bizonyítani, ami létezik.. haha).

Ezeken jót nevettem. XD Tisztára mint az Észbontók. /static/img/forum/smilies/lol.png

Kicsit egyébként kiakasztó, hogy néhányan ezt tényleg így gondolják. XD Oké, én nyitott vagyok minden teória felé, na de ez a Föld lapos dolog még nekem is magas egy egészen kicsikét.. /static/img/forum/smilies/big_smile.png

Kijelentkezve

#41 2017. 08. 29. - 02h12

Obszidián gárda
Ŀucifer
A gárda kapitánya
Savarkin
...

(Mert végül is az ember NYILVÁN annyira király, hogy mindent tud bizonyítani, ami létezik.. haha).
Egyébként érdekes, mert ha belegondolsz, nagyon sok mindent amit az ember egyértelműnek gondol, valójában sose látott olyan közelről, vagy nem tudott ő maga egyértelműen, megfelelő szaktudással utána nézni a dolgoknak, meggyőződni annak helyességéről.

Valójában azért állunk itt, ahol - mert ez mind csak hit. Hinni pedig nem csak a természetfelettiben lehet. Hiszel pl. anyádban, a családodban. Elhiszed, amit a tudósoknak nevezett emberek mondanak. Hiszel a háziorvosodnak. Hiszel a konyhás néninek, amikor a kaját osztja neked, hogy nem méreg van benne.

A tudomány ezen oldala, és pl. a csillagászat is valami ilyesmi lehet az emberek körében. Valahogy mindenki afelé húz, ami neki szimpatikus. Még annak ellenére is, hogy pl. vannak, akik szentül HISZNEK a tudományban/nak, aztán amikor olyan dolgot bizonyítanak, amire addig nem volt magyarázat, de a bizonyítás végeredménye se megnyerő, akkor jön a félrebeszélés és az, hogy biztos hülyeséget állítanak.

Egyébként tudjuk jól, hogy senki és semmi nem tévedhetetlen. Ha pedig olykor még maguk a tudósok is ilyen besávosodottak, mit várunk tőlük? Szerintem senkiben nem lehet teljes mértékben megbízni.

Oké, én nyitott vagyok minden teória felé, na de ez a Föld lapos dolog még nekem is magas egy egészen kicsikét.
Te ehhez kevés vagy. >.O
*khm-khm, szarkazmus*

Jaj, ez a kép még mindig kiábrándító a VY Canis Majoris és a Nap mértékéről. Milyen kis girhes itt a Csillagunk, hozzá képest azonban még mi is, milyen kicsik.
(És akkor ne boncolgassuk, hogy még a Canis is CSAK egy Csillag)

https://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2008/04/vycanis-580x359.png

Utolsó módosítás: Savarkin (2017. 08. 29. - 02h17)

Bejelentkezve

#42 2017. 08. 29. - 02h45

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

Valahogy mindenki afelé húz, ami neki szimpatikus. Még annak ellenére is, hogy pl. vannak, akik szentül HISZNEK a tudományban/nak, aztán amikor olyan dolgot bizonyítanak, amire addig nem volt magyarázat, de a bizonyítás végeredménye se megnyerő, akkor jön a félrebeszélés és az, hogy biztos hülyeséget állítanak.

Ez nagyon igaz. Kifejezetten szeretem az ilyen helyzeteket, amikor valaki annyira hisz a tudományban, hogy valamit teljesen lehetetlennek állít - aztán maga a tudomány tárja elé, hogy mégis igaz az, amit ő elképzelni se tudott. Aztán jön a kerítés, mert mégis csak annak kell igaznak lennie, amit az illető állít. Ilyenkor szoktam elgondolkodni, hogy az ismert dolgok vajon tényleg igazak-e, vagy csak valaki a saját hitét próbálja tényként tálalni. Érdekes, azt meg kell hagyni.

Te ehhez kevés vagy. >.O
*khm-khm, szarkazmus*

Való igaz. /static/img/forum/smilies/lol.png Az én elmém sajnos sosem lesz ennyire szárnyaló (elborult?), hogy lapos föld elméleteket gyártson. /static/img/forum/smilies/big_smile.png De azt hiszem ezzel a hiányossággal ki tudok békülni.. /static/img/forum/smilies/lol.png XD

Nincs csodásabb dolog a csillagoknál. Csak meg kell néznem egy ilyen képet, és valamiért mindig így gondolom a dolgot. ^^
Egyszerűen fantasztikus. A lelkemet eladnám, ha láthatnám a saját szememmel, élőben. /static/img/forum/smilies/big_smile.png Bár lehet azért ennyire lenyűgöző, mert az emberi elme ezt nem tudja felfogni teljesen, és nem láthatja, nem érheti el. (Nem teheti tönkre..).
Hiába nézem a képet, akármennyire próbálom a fejemben elképzelni, rendesen belefájdul. /static/img/forum/smilies/big_smile.png

Kijelentkezve

#43 2017. 09. 20. - 01h18

Obszidián gárda
Ŀucifer
A gárda kapitánya
Savarkin
...

Kaptok pár gyönyörű képet egy Asztrofotós pályázatról. Pontosabban szólva, itt a link. Kellemes bámészkodást! S mint általában mindenhol, a Magyarok itt is remekeltek.

Bejelentkezve

#44 2017. 09. 29. - 08h04

Obszidián gárda
Francesca
Tanuló őrző
Francesca
...

Sziasztok!

Tegnap voltam habilitációs előadásokon, és gondoltam, beesek egy kicsit mesélni, mert korábban sosem voltam ilyenen, és nagyon érdekes élmény volt, hátha más is érdekesnek találja majd.

A habilitációs előadást doktori fokozattal rendelkező kutatók tartják, ami nyílt: a pár tagból álló bizottság mellett a nézőközönséget is szívesen fogadják, sőt, a hallgatók ottléte is elengedhetetlen hozzá.

Az előadás két részből épül fel, egyszer 45 perc az előadó által végzett tudományos munkásság bemutatására, a második 45 perc pedig egy tantermi előadás, amit mint oktató, is előadna, és amit el tudna helyezni egy tantárgy keretein belül. Mindkét rész első 30 percét magyarul tartják, majd a maradék 15 percet angolul.

Az első előadást egy elméleti fizikus tartotta, annak sajnos a tudományos részéről egy óra miatt lemaradtam. A tantermi előadás része viszont nagyon érdekes volt. Az univerzum homogenitása és izotrópiája volt a kiindulás, az ezt jól leíró Friedmann féle téridő, különféle mérések (pl. kozmikus háttérsugárzás értéke) és elméleti számolások összevetése. Nagyon érdekes volt, eddig nem tudtam, hogy a sötét anyag és sötét energia létezését, konkrét megfigyelések hiányában gyakorlatilag annyi igazolja, hogy a kísérleti adatokra így illeszkednek a számítások, ha ezt is hozzáveszik a modellekhez. (Ez lebutított magyarázat, nem vagyok szakértő, és magát a levezetést sem értettem teljesen, de ennyi volt a lényege.) És utána heves vita is alakult ki a kérdés szekcióban a zsűri és a hallgatók között /static/img/forum/smilies/big_smile.png Nagyon érdekes volt szemtanújának lenni, ahogy ilyen nagy emberek vitatkoznak egy teória kapcsán, ki mennyire tartja megalapozottnak ezt a dolgot.

A második előadást egy kísérleti fizikus, egy csillagász tartotta. A tudományos része a csillagászati megfigyelő eszközökről, és ezekkel megfigyelt gömbhalmazokról szólt, a tantermi előadás pedig a kisbolygókról és az általuk jelentett veszélyekről. Hát, azért kicsit ijesztő volt, amit ennek kapcsán mondott, a megoldási javaslatai pedig egészen sci-fibe illők voltak, pedig előbb vagy utóbb ezekre is gondolni kell. Pl. 2030 után (nem emlékszem sajnos pontos dátumra) egy kisbolygó nagyon közel fog elmenni a Föld mellett, olyannyira, hogy hintamanővert fog végrehajtani, aminek a hatása egyelőre kiszámíthatatlan, csak utána fogják tudni meghatározni, úgy módosul-e az égitest pályája, hogy esetleg a következő keringése után már telibe trafáljon minket.

Az értékelésnél minden zsűri egy pontot adhatott az előadásra, valamint a jelen levő hallgatók is szavazhattak, és az ő pontjaiknak átlaga is egy pontot ért. Ez alapján mindkét oktató majdnem 100%-osan teljesített, úgyhogy igazi nagy büszkeségeink vannak /static/img/forum/smilies/smile.png

Szóval nagyon érdekes élmény volt, alig várom, hogy az én témámmal szorosabban kapcsolódó, optikai vagy orvosi fizikai előadás is legyen /static/img/forum/smilies/smile.png

~Francesca

Kijelentkezve

#45 2017. 12. 13. - 21h41

Árnyék gárda
Inveth
Jamon barátja
Inveth
...
Üzenetek: 14 638

Sziasztok!

Nézi valaki a Geminidák meteorrajt?

Utolsó módosítás: Inveth (2017. 12. 13. - 21h42)

https://66.media.tumblr.com/3b97333571f44e0b1d6ec1f5bdb2bd8e/tumblr_pj0z0baxaf1vy8fcno2_540.gif

Kijelentkezve

#46 2017. 12. 13. - 22h01

Árnyék gárda
Nightwing
Sargousetek cinkosa
Nightwing
...
Üzenetek: 4 948

Inveth írta:

Sziasztok!

Nézi valaki a Geminidák meteorrajt?

Az ma lesz? /static/img/forum/smilies/yikes.png

https://bit.ly/2J14see

Kijelentkezve

#47 2017. 12. 13. - 22h06

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

Ki nem hagynám! Bár nálunk még semmit nem lehet látni, majd nagyjából 1 óra múlva, vagy éjfél környékén szerintem már látványos lesz. Addig félóránként járok ki. /static/img/forum/smilies/big_smile.png
Tudtátok, hogy azért lett a neve ennek a meteorrajnak Geminidák, mert a Gemini(iker) csillagkép irányából hullanak a csillagok? /static/img/forum/smilies/big_smile.png
Mennyire menő már. /static/img/forum/smilies/big_smile.png *Egy büszke Iker*

Kijelentkezve

#48 2017. 12. 13. - 22h07

Árnyék gárda
Inveth
Jamon barátja
Inveth
...

Katana: Igen,ma lesz XD

Pollu: Igen,tudtam,mivel ma nagyon böngésztem utána :3
Én sajnos nem tudom őket nézni,mert esik az eső,de holnap elvileg a hó fog >-----< Víí

https://66.media.tumblr.com/3b97333571f44e0b1d6ec1f5bdb2bd8e/tumblr_pj0z0baxaf1vy8fcno2_540.gif

Kijelentkezve

#49 2017. 12. 13. - 22h14

Árnyék gárda
Polluxia
Az éjszaka királynője
Polluxia
...

Na, én a Perseidákkal voltam ugyanígy. Pedig nagyon akartam volna látni, de nem jött össze.
Most viszont nálunk tiszta az ég, és még a szél sem fúj, úgyhogy nem fagyok meg, ha kint szobrozok. /static/img/forum/smilies/lol.png Csak lássak is valamit.  /static/img/forum/smilies/roll.png

Kijelentkezve

#50 2017. 12. 13. - 22h17

Árnyék gárda
Inveth
Jamon barátja
Inveth
...

A Perseidák azok amik Augusztusban vannak,ugye?Ah,de szép emlékek fűznek hozzá :3
De jó neked *----*
Itt zuhog az eső ,szóval tényleg nem fogok semmit se látni :c

Kijelentkezve

Oldalak : 1 2 3